SON DAKİKA

Haber Bankası

Emeklilere Banka Promosyonu Müjdesi!

Bakan Müezzinoğlu, emeklilere promosyon konusuyla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Emeklilere Banka Promosyonu Müjdesi!
Bu haber 22 Kasım 2016 - 19:13 'de eklendi ve 1.022 kez görüntülendi.

Bakan ya da hükümet olarak kendilerinin emeklilere promosyon olarak herhangi bir ödenek ya da para verme gibi bir yetkilerinin ve şanslarının olmadığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  ”Çalışmamızı Sayın Başbakanımıza sunduk. Önümüzdeki bir ay içinde Sayın Başbakanımız ile bu konuyu nihayetlendireceğimiz bir süreci tamamlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

BANKALARLA ANLAŞMA SÜRECİNDEYİZ

Çalışmaların devam ettiğini ve yakın zamanda mutlu sona gelineceğini umut ettiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

”Emeklilere promosyon, emekli maaşlarını bankada 1,5 gün ortalama kalması karşılığında hükümetimiz adına biz bankalardan ne kopartabiliriz diye onlara aracılık yapıyoruz. Yoksa bu anlamda bizim hükümetimizin, maliyenin herhangi bir bütçesinden promosyon diye bir ödenek veya durum söz konusu değildir. Biz bankaya paralarını ayın 15’inde yatırıyoruz. O ne zaman alıyor 16’sında. Bir gece parası bankada kalıyor. O zaman da emeklikler diyor ki; ‘benim param sende 1 gece kaldı. Bu param adına bana bir miktar pay ver. Bir hakkım doğuyor burada’.”

Ancak bankaların promosyon gelimesine pek sıcak bakmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, ”Banka da diyor ki; ‘ben senin paranı ayağına kadar getiriyorum ve sana teslim ediyorum ve bundan da hiçbir ücret almıyorum. Esasında transfer komisyonu alıyorum.’ Banka bu hizmeti ücretsiz yapıyor. Ama bir başkası para yatırsa komisyon alıyor. Hükümetin emeklilere yatırdığı paranın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu, yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı, elimizi vicdanımıza koyduğumuzda var.” şeklinde konuştu.

Emeklilerin güçlü bir müşteri potansiyeli olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, konunun, emeklilerin paralarının bankada kalması sonucu 1 günlük haklarının alınması olduğunu, bazı özel bankaların gelişmelere cazip baktığını ancak bu bankaların şube sayılarının 100 civarı olduğunu, dolayısı ile bu durumda emeklilerin mağdur olacağını belirterek binin üzerinde şubesi bulunan kamu bankalarının emeklileri mağdur etmemek adına ellerinin daha güçlü olduğunu, ancak bu bankaların da “görev zararı” çıkıyor dediklerini, çalışmalarda sona gelindiğini anlattı.

EMEKLİLERE NE KADAR PROMOSYON YATACAK

Ülkemizde hali hazırda 11 milyona yakın emekliye, dul ve yetimlerine banka promosyonu için süreç hala devam ediyor. Emeklilere promosyon için görüşmeler sürerken; maaşlar ‘500 liradan az’, ‘500-bin lira arası’, ‘bin-2 bin lira arası’ ve ‘2 bin lira üstü’ şeklinde kademelendirildi. Bu kademelere göre promosyon tutarı değişecek…

Çalışma Bakanlığı ile bankalar arasındaki görüşmeler sürerken; emekliler pazarlıkların bir an önce tamamlanmasını ve Kurban Bayramı’ndan önce ödemelerin başlamasını istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, daha önce, emekli aylıklarına göre kademelendirme yaptıklarını açıklamıştı. Bu kademelere göre emekliye ödenecek promosyon tutarı farklılık gösterecek. Yüksek maaşı olan, daha fazla promosyon alacak. Promosyon miktarında emeklilerin aylıkları belirleyici olacak. Yani aylığı yüksek olan emeklilere daha yüksek promosyon verilecek. Emeklilere promosyon kapsamında toplu olarak 3 yıllık ödemenin yapılması ve ilk ödemelerin bu yılın sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA