SON DAKİKA

Haber Bankası

İlk Cinsel Deneyim Yaşı Kaç Olmalı

Araştırma sonuçları tutarlı bir şekilde gösteriyor ki 15 yaşından önce cinsel deneyim yaşamış olanların cinsel hayata kendilerinden daha geç giriş yapanlara göre cinsel hastalık ve korunma yöntemleri konusunda daha bilinçsiz.

İlk Cinsel Deneyim Yaşı Kaç Olmalı
Bu haber 26 Kasım 2016 - 13:53 'de eklendi ve 863 kez görüntülendi.

Türkiye’de erken yaşta evlilik ve tecavüzcüyle evlendirme tartışmaları bir yana, ABD ilk cinsel ilişkinin kaç yaşında yaşanması sorularına cevap arıyor.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ilk cinsel deneyimin 15 yaşından önce gerçekleşmesi erken ve sakıncalı görülürken, 15-19 yaşları arasında gerçekleşen cinsel ilişki normal, 19 yaşından sonra yaşanan cinsel deneyimin ise geç olduğu yönünde.

Denver Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonuçlarına göre cinselliğe 15 yaşından önce başlayan kişilerde depresyon, içe kapanma, agresiflik ve anti sosyal davranış bozukluğu belirtileri başgösteriyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre ilk cinsel deneyimlerini belirli bir yaşa kadar ertelemiş olan kişiler doğum kontrol ve cinsel yolla bulaşabilen hastalıklara önlem alma konusunda daha bilinçli olurken eğitim döneminde gençlere cinsellik hakkında doğru bilgi verilmesi, riskleri ve sağlıklı yöntemleri hakkında düzenli eğitim imkanı sunulması gerekiyor.

cinsel-deneyim

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ilk cinsel deneyim ile ilgili yaptığı açıklamada “Her ne kadar yetişkin cinselliği üzerine yapılmış araştırmalar seksin stresten kurtulma, sağlıklı bir vücuda sahip olma ve düşük ölümlülük oranlarını da içine alan bir dizi fizyolojik ve psikolojik faydası olduğunu ortaya koymuş olsa da, bu araştırmaların sonuçlarının ergenler için de geçerli olabileceğini söylemek çok tartışmalı olur.” şeklinde konuştu.

Sonuç olarak araştırma sonuçları tutarlı bir şekilde 15 yaşından önce cinsel deneyim yaşamış olanların cinsel hayata kendilerinden daha geç giriş yapanlara göre cinsel hastalık ve korunma yöntemleri konusunda daha bilinçsiz olduklarını gösteriyor.

İlk cinsel deneyime yaşıtlarından daha erken bir yaşta adım atan erkeklerde ise, kadınlara göre daha az utanç ve suçluluk duygusu hissettiği ve her iki cins için de ilk cinsel ilişki deneyiminin faydalı bir deneyim olarak gördükleri yönünde.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA