SON DAKİKA

Haber Bankası

Kredi Çekmeyi Düşünenler Dikkat!

Düşük kredi notu nedeni ile kredisi onaylanmayan kişilerin, her kredi sorgulamada kredi notunun düştüğünü biliyor muydunuz? Kredi notunu yükseltmek ve düşük olan kredi notundan kurtulmanın püf noktalarını sizler için derledik

Kredi Çekmeyi Düşünenler Dikkat!
Bu haber 22 Kasım 2016 - 18:17 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi.

Kredi başvurularında kullanılan kredi notu sorgulama sistemi, her sorgulamada notunuzu düşürüyor! Peki kredi notunuzu düşüren veya yükselten diğer etkenler nelerdir? Kredi notumuzu yükseltmek için neler yapabiliriz, sizler için kaleme aldık.

Bankacılık sektörünün küresel ekonomi ile birlikte ülkemizde yaygınlaşması ile beraber, bireylerin bankalarla ilgili yaşadığı sıkıntılar da aynı oranda artış göstermiştir. Bu artışın sıkıntıları bankaları zora soktuğu için, bankalar birleşerek Kredi Kayıt Bürosu adı altında bir oluşum meydana getirdiler. Bu büro, bankalar arasında müşterilerin banka profilleri hakkında bilgi toplayıp mali istihbaratı sağlamakla yükümlüdür.

Bankaların bir araya gelerek oluşturdukları sistem ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan diğer alt birimler ise, LKS ve Findeks’tir. Bu birimler kişinin bankalar ile yapacağı mali işlemlerin limitini oluşturarak onay verme sistemi üzerine çalışmaktadır. Birçok kişi “ kredi çekmek istiyorum, kredi notum yüksek mi, kredi notumu etkileyen etkenler nelerdir veya kredi notumu nasıl yükseltebilirim?” tarzında sorular yöneltiyor.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTMENİN PÜF NOKTALARI

Bu yazıda bu tarz sorulara cevap olması açısından; bankalarda bir mali kimliğiniz olduğu için bu notu yüksek tutmanızın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Borçlarınızı ve taksitlerinizi zamanında ödemeniz, ödeme alışkanlıklarınız, aldığınız kredileri zamanından önce ödeyip ödeyememe gibi hususlarda dikkat ederseniz kredi notunuz yüksek olacaktır. 0 ile 1900 arasında değişen kredi notlarında 1900 ve üstü bir puana sahipseniz, istediğiniz bankadan gösterebileceğiniz teminatlar doğrultusunda kredi çekmek çocuk oyuncağı kadar kolay olacaktır.

Bu noktada dikkat çekmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi; önemsemediğiniz küçük borçlarınızı bile dikkate almanız gerekmektiğidir. Örneğin 4 liralık bir borcunuz kaldı ve siz onu ödemezseniz eğer bu sizin notunuzu her gün olumsuz olarak etkilemektedir.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR

Olumlu etki eden durumlar ise, kredi çekme yoğunluğunuz, yaptığınız işlem hacmi, faturalarınızı ve kredi taksitlerinizi zamanı geçmeden ödemenizdir.

Etiketler: Kredi kayıt bürosu nedir, kredi notu öğrenme, kredi notu hesaplama, kredi notunu etkileyen faktörler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA