SON DAKİKA

Haber Bankası

Saç Yeme Hastalığı

Uzmanlar Trikofaji olarak bilinen saç yeme hastalığına karşı aileleri uyarıyor; “Çocuklarınızı yalnız bırakmayın”

Saç Yeme Hastalığı
Bu haber 26 Kasım 2016 - 13:21 'de eklendi ve 1.421 kez görüntülendi.

Buca’da yaşayan A.T’nin zaman zaman saç tellerini kopartıp yediğini fark eden ailesi kızlarının uzun zamandır saç yeme alışkanlığı olduğunu ve kurtulması için denemedikleri yöntem kalmadığını ifade etti.

Çocuklarının çoğu zaman yalnız kaldığında saçlarını kopardığını ve yediğini, kimi zaman da koltukların içindeki süngerleri veya halı üzerinde bulunan tüyleri yediğini ifade eden aile “Ne yaptıysam engel olamadım. Kızdığımı bildiği için benim olmadığım ortamlarda saçlarını koparıp ağzına götürüyor. Saçlarını tamamen kazıttım. O zaman da etrafta bulduğu tüylü cisimleri yemeye başladı. Dışkısında gördüğüm zaman hemen hastaneye koşuyoruz. Sorunun psikolojik olduğu söyleniyor” dedi.

Çok fazla yabancı cisim yuttuğu için küçük kızın iç organlarına saç ya da tüy gibi şeyler yapıştığını belirten 2 çocuk annesi Y.T, yetkililerden çözüm bekliyor.

Konu ile ilgili bilgilendirme yapan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Tirit Karaca, her 100 çocuktan 2’sinde görülebilenn saç yeme hastalığı (trikofaji) konusunda aileleri uyararak bu tür rahatsızlıkların tamamen psikolojik sebeplerle ortaya çıktığını ve trikofajinin okul öncesi çocukluk dönemlerinde daha nadir görülebilen bir hastalık olduğunu belirterek “Hayatın stresli dönemlerinde kişi, saçı kopartma dürtüsüne engel olamaz. Bu durum ona acı vermez, rahatlatır. Ancak koparılan saçın yutulması durumunda farklı sağlık sorunları baş gösterir. Bağırsaklarda, midede birikirse cerrahi yöntemlerle çıkarılabilir. Büyük yaş gruplarında psikoterapi ile ilaç tedavisi birlikte uygulanır” dedi.

Karaca, “Bazı çocuklarda görülen toprak yeme alışkanlığı kansızlıkla ilgiliyken saç yemenin vücuttaki herhangi bir eksiklikle kesinlikle ilgisi yoktur. Bu çocuklarda oyun terapisi çok yararlıdır. Özellikle yuvada büyüyen çocuklarda sık yaşanıyor. Çocuğun rahatlamasını sağlamak için başka uğraşlarla ilgilenmesini sağlamalıyız. Bu hastalık tedavi edilebilir ancak ailelerin biraz daha ilgili olması büyük önem taşıyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA